USA: policja z dostępem do prywatnych kamer

USA: policja z dostępem do prywatnych kamer

W czasach, gdy świat żyje tematem naruszania prywatności, Stany Zjednoczone żyją własnymi prawami. Dzięki głosowaniu rady nadzorczej miasta San Francisco, tamtejsza policja będzie miała dostęp do nagrań z prywatnych kamer!

Policja to jeden z „najpopularniejszych” tematów w USA

Reklama

Jak wspominaliśmy w tekście o testowanej przez Amazon nowej formie odbioru paczek, amerykańska policja często współpracuje z dużymi firmami. W ramach przypomnienia chodzi oczywiście o to, że „szafki Amazon” zaczęły pojawiać się na… amerykańskich komisariatach policji. Pierwszym testowanym miastem jest Waszyngton, stolica Stanów Zjednoczonych. Powodem takich „kombinacji” ze strony Amazonu jest chęć ograniczenia powszechnego w USA „złodziejstwa paczek”.

policja w usa
źródło: PBS

Przypominamy!

Współpraca Amazona z amerykańską policją

Warto również zaznaczyć, że pojawiające się na amerykańskich komisariatach automaty nie są pierwszym efektem współpracy Amazona z tamtejszą policją. Wcześniej, amerykańskie przedsiębiorstwo przekazywało policji nagrania zapisane przez Amazon Ring (dzwonki do drzwi z wbudowaną kamerą). O sprawie w lipcu tego roku pisał między innymi portal The Guardian.

Amazon Ring

W ich artykule możemy przeczytać, że firma – bez nakazu sądowego ani zgody użytkownika – aż 11 razy przekazała zapisane nagrania. Jak jednak poinformował wiceprezes Amazon ds. polityki publicznej Brian Huseman, w każdym przypadku „istniało bezpośrednie zagrożenie śmiercią lub poważnym uszkodzeniem ciała”. W takich przypadkach firma „zastrzega sobie prawo do natychmiastowego reagowania na pilne prośby organów ścigania o informacje”.

Nie należy zapominać również o blokadzie, którą Amazon nałożyło na policję w kontekście używania ich oprogramowania do rozpoznawania twarzy (Rekognition). Pierwsza taka decyzja zapadła w czerwcu 2020 roku, kiedy to amerykańskie przedsiębiorstwo nałożyło taką blokadę na okres 1 roku. Jak określa agencja Reuters, „miało to miejsce w szczytowym momencie protestów w całych Stanach Zjednoczonych przeciwko brutalności policji wobec osób o innym kolorze skóry”.

Mowa oczywiście o wysokiej aktywności ruchu BLM, wywołanej zabójstwem George’a Floyda podczas aresztowania w Minnesocie. Powodem nałożenia blokady były ostrzeżenia mówiące, że „niedokładne dopasowanie twarzy przez organy ścigania może prowadzić do niesprawiedliwych aresztowań, a także utraty prywatności i chłodnej wolności wypowiedzi”. W lipcu 2021 roku Amazon przedłużył wspomnianą blokadę na czas nieokreślony w nadziei na wprowadzenie przez Kongres „zasad zapewniających etyczne korzystanie z technologii”.

Głosowanie w San Francisco

Rada nadzorcza miasta San Francisco głosowała ostatnio nad pozwoleniem tamtejszej policji na przeglądanie prywatnych kamer monitoringu w czasie rzeczywistym. Propozycja przeszła przez głosowanie większością głosów (7-4), co nie spodobało się grupom „zajmującym się swobodami obywatelskimi”.

W tym przypadku mowa o EFF (Electronic Frontier Foundation) oraz ACLU (American Civil Liberties Union). Pierwsza z nich walczy o wolności obywatelskie w elektronicznym świecie, zaś celem drugiej jest ochrona praw obywatelskich zagwarantowanych przez konstytucję. Według nich pozwolenie na takie działania policji dodatkowo „zwiększy inwigilację już zmarginalizowanych grup w mieście”.

źródło: The Washington Post

Nie popełniajcie błędu, wykroczenia takie jak wandalizm czy przechodzenie przez ulicę w dowolnym miejscu zdarzają się na prawie każdej ulicy San Francisco – co oznacza, że to rozporządzenie zasadniczo daje SFPD możliwość objęcia całego miasta nadzorem na żywo w nieskończoność.

analityk polityki z EFF, Matthew Guariglia

Nieco innego zdania jest jednak sam burmistrz San Francisco, London Breed. Stwierdził on, że nowe przepisy są „niezbędnym środkiem do zwiększania bezpieczeństwa publicznego w mieście, które zmaga się z rosnącą przestępczością”.

burmistrz San Francisco, London Breed (źródło: CBS NEWS)

Nasi mieszkańcy i małe firmy chcą, abyśmy skupili się na utrzymaniu bezpieczeństwa w San Francisco dla każdego, kto mieszka i pracuje w mieście” – powiedziała Breed w oświadczeniu. „Jest to rozsądna polityka, która równoważy potrzebę dania naszym policjantom kolejnego narzędzia do rozwiązywania istotnych problemów związanych z bezpieczeństwem publicznym i pociągania do odpowiedzialności tych, którzy łamią prawo.

burmistrz miasta San Francisco, London Breed
Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Amazon dostarczy paczki na posterunek policji

O ile w Polsce czy innych krajach nie borykamy się z takimi problemami, o tyle w USA rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Bardzo „popularne” są kradzieże paczek spod drzwi mieszkańców, więc Amazon był niemal zmuszony do tego typu działania.

Czytaj artykuł
Reklama

Na co policja z SF dostała zgodę?

Głosowanie „zatwierdziło roczny program pilotażowy, który pozwoli policji na monitorowanie nagrań z prywatnych kamer w całym mieście za zgodą właścicieli”. Mimo tego, że Departament Policji San Francisco (SFPD) nie będzie miał stałego dostępu do kamer, to i tak wyznaczone sytuacje pozwolą im na dużą kontrolę.

Policjanci będą mogli podłączyć się do prywatnych kamer „podczas dochodzenia w sprawie przestępstw, w tym wykroczeń i przestępstw przeciwko mieniu.” Nagrania z kamer otrzymają do użytku również „podczas wydarzeń publicznych na dużą skalę, takich jak protesty, nawet jeśli nie ma podejrzeń, że doszło do przestępstwa”.  

policja w san francisco
źródło: SFGATE

Zdania w temacie słuszności nowych uprawnień dla policji z San Francisco są mocno podzielone. Głównym przeciwnikiem są oczywiście pozarządowe grupy i aktywiści walczący o prawa obywateli. Twierdzą, że policja będzie chciała jeszcze bardziej inwigilować obywateli o odmiennych kolorach skóry, co doprowadzi do kolejnych prześladowań.

Po drugiej stronie barykady znajdują się jednak osoby o odmiennych poglądach i spojrzeniu na tę sprawę. Do tego grona należy chociażby burmistrz miasta, ale też wielu postronnych mieszkańców. Część z nich zgodnie twierdzi, że jakiejkolwiek inicjatywy w kierunku zwalczania przestępczości w mieście są dobrym rozwiązaniem. Niektórzy pewnie zgodziliby się, że trzeba próbować wszystkiego, bo przecież gorzej już nie będzie…

ŹRÓDŁO: The Verge, PEXELS

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!