ROG Flow Z13

Czy Asus rzuci Sony na kolana? ROG Flow Z13 kontra PS5

PlayStation 5 Pro miało swoją premierę już jakiś czas temu a na tablet od ASUS-a trzeba poczekać jeszcze dobre 2 tygodnie aż do CES 2025. Jednak już w tym momencie wydajnościowo urządzenie stawia się jako potencjalnego konkurenta nextgenowej konsoli.

Awatar Bartosz Mądrzyński

PS5 Pro swoją premierę miało niespełna 2 miesiące temu i w mig zyskało miano najlepszej konsoli następnej generacji

Wraz z nadchodzącymi targami CES 2025 nadchodzą również głośne premiery a jedną z nich może mieć w zanadrzu Asus

Gdzieniegdzie słyszy się, że nowy produkt mógłby stanowić bezpośrednią konkurencję dla bestsellera od Sony co jest dość mocnym stwierdzeniem

Gdzie diabeł nie może tam AMD pośle

Najnowszy sprzęt z serii ROG ma być debiutem kolejnej, jeszcze nieogłoszonej generacji chipów APU od AMD. Ryzen AI Max 395+ o nazwie kodowej Strix Halo w momencie, w którym ujrzy światło dzienne, ma być najmocniejszą mobilną jednostką na rynku. Będzie to połączenie 16 rdzeni w architekturze Zen 5 oraz układu iGPU Raden 8060S z 40 akceleratorami graficznymi RDNA 3.5

ROG Flow Z13
Źródło: Tweak Town

Jest to zdecydowanie więcej niż w przypadku obecnie topowego Ryzena AI 9 HX 375 wyposażonego w 12 rdzeni i sparowanego z Radeonem 890M, który posiada jedynie 16 jednostek renderujących.

Pełna specyfikacja Asus ROG Flow Z13 ma prezentować się następująco:

ROG Flow Z13
Źródło: TechPowerUp
  • Przekątna ekranu laptopa
    IPS 13,4-cala
    180 HZ, proporcje 16:10
  • Procesor
    Ryzen AI Max 395+
    16 rdzeni / 32 wątki
  • Pamięć RAM
    32 GB LPDDRX5
  • Układ graficzny (GPU)
    Radeon 8060S
    iGPU 40 jednostek RDNA 3.5
  • Pamięć masowa
    1 TB SSD M2
  • System operacyjny
    Windows 11

Jeśli chodzi o same szczegóły techniczne to Sony wypada dość blado

PlayStation posiada o połowę mniej rdzeni, bo zaledwie 8 i w dużo starszej architekturze Zen 2. Bardziej wiekowe wydaje się również GPU wyposażone w 36 jednostek graficznych, ale za to wykorzystujących technologię RDNA 2, a nie 3.5. Zdecydowanie zauważalna w tym przypadku jest również zredukowana ilość pamięci RAM, która wynosi 16 GB GDDR6.

Chociaż na papierze parametry konsoli od Sony nie wyglądają aż tak imponująco, to w praktyce istnieje kilka czynników, których sucha statystyka nie uwzględnia. 

Gamingowy tablet versus PS5, czyli jak to może wyglądać w praktyce

W teorii wygląda to znacznie skromniej niż w przypadku Asusa, jednak prawda jest taka, że tablet jak mocny by nie był, nadal pozostaje rozwiązaniem do użytku mobilnego. Z tego powodu w jego przypadku trzeba liczyć się z dość sporymi ograniczeniami jeśli chodzi o pobór mocy, co znajduje odzwierciedlenie w wydajności. Problem ten nie dotyczy konsoli, która z definicji jest urządzeniem stacjonarnym wymagającym stałego podłączenia do sieci elektrycznej.

ROG Flow Z13
Źródło: PlayStation

Nie bez znaczenia jest również fakt, że środowisko, pod którego kontrolą pracuje PS5, jest dedykowane właśnie jemu, a przez to i znacznie lepiej zoptymalizowane. Podobnie może być z resztą w przypadku pamięci operacyjnej, ponieważ LPDDR5X zostało stworzone głównie z myślą o smartfonach i jest przez to znacznie bardziej energooszczędne. To z kolei może sprawić, że maksymalne taktowanie, z jakim może pracować również będzie niższe. W odniesieniu do GDDR6 różnica ta może być na tyle duża, że sama wydajność zrekompensuje jej 2 razy mniejszą ilość.

Z powyższym porównaniem jest trochę jak z chlebem, niby można porównywać biały z ciemnym tylko pytanie, po co? Zarówno przeznaczenie jak i specyfikacja obydwu sprzętów zdecydowanie różni się od siebie dlatego jeśli ROG Flow Z13 faktycznie uda się przegonić PS5 Pro będzie to spore osiągnięcie.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaka konsola do gier? Ranking 2024

Która konsola jest najlepsza do grania?  W zależności od tego czego wymagacie i potrzebujecie odpowiedź może być dla każdego inna. Stacjonarne modele, mobilne, a może gamingowe smartfony trafiają w Wasz gust? Przedstawimy najlepsze opcje konsol.

Czytaj artykuł

Źródło: VideoCardz
Miniatura: YouTube (edycja własna)

Awatar Bartosz Mądrzyński

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez