Czym jest ChromeOS?
ChromeOS to stworzony przez Google bardzo prosty i sprzyjający użytkownikom system operacyjny, który wyróżnia się między innymi niskimi wymaganiami technicznymi. Nadaje się przede wszystkim do przeglądania internetu, ale obsługuje również wiele aplikacji, dzięki czemu sprosta również codziennym aktywnościom.
Jak nietrudno się domyślić, jedną z preinstalowanych aplikacji na urządzeniach z tym lekkim systemem na pokładzie jest przeglądarka Google Chrome. Jeśli chodzi o aplikacje od Google’a, nie brakuje tam także narzędzi do tworzenia i edytowania dokumentów, obsługi poczty e-mail, wyświetlania map czy sklepu z aplikacjami.
System od Google na Chromebookach
Urządzeniami, na których znajdziecie ChromeOS w formie preinstalowanego systemu, są przede wszystkim Chromebooki. Czym tak naprawdę są? Największą różnicą jest oczywiście kwestia systemu, bowiem nie znajdziemy tam Windowsa, ani macOS jak na MacBookach od Apple, a właśnie autorskie dzieło od Google.
Chromebooki to tak naprawdę „odchudzone” laptopy, ale nie w kontekście samej wagi urządzenia, a ich możliwości. Jest to sprzęt dla mniej wymagających użytkowników, którym pasuje system od Google, a którzy nie chcą wydawać zbyt dużej kwoty na laptopa, który będzie im służył jedynie do prostych aktywności.
W znacznej większości przypadków, na pokładzie tych urządzeń nie znajdziemy super wydajnych procesorów, najnowszych kart graficznych, czy kilkudziesięciu GB pamięci RAM, bo… nikt tego od nich nie oczekuje. Są oczywiście pewne wyjątki od tej słownej reguły, ale są to naprawdę bardzo skrajne przypadki.
ChromeOS, a wymagania sprzętowe
Jak już wspominaliśmy, system od Google instaluje się przede wszystkim na urządzeniach, które wykorzystujemy do codziennych, prostych aktywności, takich jak przeglądanie Internetu, tworzenia i edycja dokumentów, czy sprawdzanie poczty.
Dzięki swojej prostocie ChromeOS jest bardzo lekkim, mało wymagającym systemem, który sprawdza się w tego typu urządzeniach. W związku z tym, niektórzy właściciele leciwych laptopów decydują się na zainstalowanie tego systemu, gdy ich kilkunastoletnie sprzęty niekoniecznie chcą jeszcze współpracować np. z Windowsem.
Minimalne wymagania sprzętowe i rady od Google:
- Architektura: Urządzenie kompatybilne z Intel lub AMD x86-64-bit
- RAM: 4 GB
- Pamięć wewnętrzna: 16 GB
- Możliwość bootowania z napędu USB
- BIOS: Pełny dostęp administratora. Będziesz musiał uruchomić komputer z instalatorem ChromeOS Flex USB i dokonać pewnych zmian w BIOS-ie, jeśli napotkasz problemy.
- Procesor i grafika: Komponenty wyprodukowane przed 2010 rokiem mogą skutkować słabym doświadczeniem użytkownika.
- Uwaga: Sprzęt graficzny Intel GMA 500, 600, 3600 i 3650 nie spełnia standardów wydajności ChromeOS Flex.
Jak możecie zauważyć, wymagania sprzętowe do zainstalowania tego systemu operacyjnego naprawdę nie są nawet w najmniejszym stopniu wygórowane, dzięki czemu zdecydowana większość urządzeń nie powinna mieć z nim żadnego problemu. Pełny proces instalacji ChromeOS jest dostępny na dedykowanym forum.
Podsumowanie – dla kogo ChromeOS?
Czy ChromeOS jest idealny dla wszystkich użytkowników? Odpowiedź na to pytanie brzmi oczywiście „nie”, a to dlatego, że system ten jest skierowany dla konkretnej grupy odbiorców. Mowa oczywiście o osobach, które na swoim urządzeniu nie planują wykonywać zaawansowanych procesów, jak obróbka zdjęć czy nagrań.
Taki sprzęt wystarczy za to „niedzielnym” użytkownikom lub po prostu tym, którzy potrzebują laptopa do prostych aktywności, takich jak tworzenie dokumentów i prezentacji, przeglądanie Internetu i oglądanie filmów, czy sprawdzanie poczty.
ChromeOS może również okazać się ostatnią deską ratunków dla starych laptopów, których wydajność podczas korzystania z Windowsa jest, krótko mówiąc, mocno niezadowalająca. Ze względu na swoją prostotę i niskie wymagania sprzętowe, system od Google może sprawić, że Wasze urządzenia wrócą do życia!
Korzystaliście kiedyś z systemu operacyjnego od Google? Jeśli tak, to co Wam się w nim podobało i czy było coś, do czego nie mogliście się przyzwyczaić?
ŹRÓDŁO: Support Google
Dodaj komentarz