ReDrafter

ReDrafter od Nvidii i Apple, czyli zielone jabłka w służbie nauki

Niezwykle rzadko zdarza się, aby dwaj giganci podejmowali współpracę w dobrej sprawie, szczególnie jeśli są to oponenci. Najprawdopodobniej jednak właśnie stajemy się świadkami takiego ewenementu, ponieważ Nvidia i Apple postanowili podać sobie ręce.

Awatar Bartosz Mądrzyński

Apple ma wielu odwiecznych rywali a wśród nich jednego z największych producentów GPU na świecie

Nieczęsto, ale zdarzają się jednak przypadki, w których przeciwnicy podają sobie dłoń w dobrej wierze

Czy w przypadku Nvidii oraz „jabłkowego giganta” mamy odczynienia z takim właśnie wyjątkiem?

AI jest obecne niemal wszędzie, także i w języku

Obecnie żyjemy w epoce małego renesansu sztucznej inteligencji, która towarzyszy nam niemal na każdym kroku. Wyjątkiem w tej materii nie jest również szeroko pojęta lingwistyka oraz powiązane z nią, zyskujące na popularności i dynamicznie rozwijane modele językowe.

ReDrafter
Źródło: 9to5Mac

Recurrent Drafter, bo tak brzmi pełna nazwa, jest metodologią udostępnioną przez popleczników Steve’a Jobsa na zasadach open source. Jej podstawowym założeniem jest optymalizacja procesu generowania tekstu, a rozwiązanie stanowi połączenie dwóch zaawansowanych technik — beam search oraz tree attention.

ReDrafter nie przemknął niezauważony pod nosem Zielonych, którzy zdecydowanie nie są obojętni na nowe możliwości, jakie z czasem może oferować AI. Według oficjalnych informacji technologia miała zostać zaimplementowania w narzędziu TensorRT-LLM dając nieoczekiwanie dobre rezultaty.

Sporo tu nic niemówiących angielskich nazw, ale o co dokładnie chodzi?

Tensor jest narzędziem wykorzystywanym do zaprzęgnięcia ogromnej mocy obliczeniowej, drzemiącej w układach GPU Nvidii w procesie uczenia maszynowego. Scenariusz z wykorzystaniem apple’owskich optymalizacji do generowania treści przez wspomniane wcześniej modele językowe przyniósł spore zaskoczenie

Okazało się bowiem, że w praktyce treść generowana jest około 2,7 razy szybciej. Oznacza to znacznie mniejszy pobór mocy przy jednoczesnym zauważalnym zredukowaniu ilości opóźnień, czyli same plusy.

Źródło: TechNetBook

Jak pokazuje powyższy przykład przy odpowiednich warunkach i okolicznościach, nawet bocian z żabą może się „dogadać”. Zdecydowanie naiwnym byłoby jednak oczekiwanie, że zaistniała sytuacja utrzyma się długofalowo. 

Współpraca zazwyczaj kończy się tam, gdzie w grę zaczynają wchodzić sprzeczne ze sobą interesy oraz (wcale niemałe) pieniądze. Fakty są jednak takie, że ReDrafter może okazać się rewolucją w swojej dziedzinie, dlatego też zdecydowanie warto śledzić dalszy rozwój wydarzeń.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki laptop wybrać? Ranking laptopów 2024

Laptop do pracy, rozrywki, gier, a może wszystkiego po trochu? Na rynku znajdziecie wiele propozycji zaczynając od notebooków, przez ultrabooki, a kończąc na gamingowych konstrukcjach czy tych kierowanych dla profesjonalistów. Jednak jaki model w tym całym gąszczu wybrać?

Czytaj artykuł

Źródło: Machine Learning Research (Apple), Nvidia Developer Blog
Miniatura: techovedas

Awatar Bartosz Mądrzyński

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez