Inteligentny monitoring – bezpieczeństwo za wysoką cenę

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Do roku 2023 wartość globalnego rynku analiz wideo ma wynieść według prognoz aż 39,3 mld $, zakładając wzrost rzędu 9,3% w skali roku¹. Największym czynnikiem wzrostu tego segmentu rynku jest rosnąca liczba zagrożeń oraz konieczność wzmacniania systemów prewencji. Dzieje się tak za sprawą inteligentnych kamer monitoringu, które chronią już nie tylko stadiony, ulice i fabryki ale także lasy czy granice.

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba przestępstw oraz włamań wzrosła o ponad 50% w budynkach komercyjnych i fabrykach. Niestety sama wykrywalność takich zdarzeń wciąż nie zachwyca gdyż udało się wykryć mniej niż ⅕ wszystkich wypadków lub naruszeń. Ma to swój bezpośredni związek z pracą osób analizujących obraz z kamer jednocześnie na kilku ekranach. Nie są oni fizycznie w stanie wyłapać wszystkich zaistniałych okoliczności – dodatkowo z każdą mijającą godziną ich efektywność spada.

thumbnail

W celu usprawnienia wykrywalności jak i efektywności ochrony trwają pracę nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Jej zadaniem będzie analizowanie w czasie rzeczywistym nagrywanego materiału w aspekcie wykrywanie dźwięków, ruchu, ale także liczyć obiekty oraz rozpoznawać numery rejestracyjne pojazdów. Istnieje już kilka sposobów w jaki sztuczna inteligencja może zadbać o nasze bezpieczeństwo.

1. Wczesne zapobieganie pożarom i wypadkom

Według oficjalnych danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w 2017 roku doszło do ponad 3 tys. pożarów w obiektach produkcyjnych i magazynowych². Przy zastosowaniu inteligentnych kamer termograficznych można szybko wykrywać oraz kontrolować newralgiczne miejsca, a w razie konieczności powiadomić o zagrożeniu pożarowym odpowiednie służby. Kamery wspomagane sztuczną inteligencją są w stanie dostrzec ruch zarówno osób jak i obiektów, który jest niewidoczny dla ludzkiego oka.  

Pierwsza przemysłowa kamera IP, która była zdolna do samodzielnej detekcji zdarzeń oraz analizy wideo powstała blisko 20 lat temu, a stworzyła ją firma Mobotix, która w późniejszym etapie została połączona z Konica Minolt. Obecnie takie rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo pracowników w miejscach pracy np. podnosząc alarm w przypadku groźnego zachowania pracownika czy niewłaściwego składowania niebezpiecznych materiałów. Mogą również zapobiegać wypadkom komunikacyjnym i aktywować system wczesnego ostrzegania gdy sytuacja może prowadzić do zagrożenia zdrowia lub życia uczestników ruchu.

2. Przeciwdziałanie przestępstwom i łamaniu przepisów

W związku z badaniami przeprowadzonymi przez instytut IIHS³, urządzenia których zadaniem jest monitorowanie oraz rejestrowanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle  zmniejszają liczbę wypadków nawet o 30%. Kamery same w sobie mają także silny aspekt psychologiczny skutecznie odstraszając przestępców, zapobiegając włamaniom oraz wandalizmowi.  

camera-cctv-closed-circuit-television-96612

Inteligentne systemy monitoringu pozwalają obserwować miejsca użyteczności publicznej – mierzą przepływ ludzi w czasie rzeczywistym, dostarczają danych na temat podejrzanych zachowań, przenoszonych obiektów oraz usprawniają procesy ewakuacyjne.

3. Wsparcie działania służb

W Londynie już zastosowano inteligentne systemy monitoringu, pomagają one w tworzeniu mapy 3D oraz koordynacji działania służb. Dostarcza także informacji o warunkach atmosferycznych, pożarach, sprawcach przestępstw czy utrudnieniach w ruchu. Takie informacje czy statystyki pozwalają dyspozytorom skalę, rodzaj zagrożenia czy jaką ilość jednostek wysłać. Na podstawie zautomatyzowanej analizy są oni w stanie wskazać wrażliwe punkty, w których najczęściej popełniane są przestępstwa, by prewencyjnie skierować tam patrol policji.

Inteligentne systemy wideo nie tylko pomagają w wykrywaniu przestępstw czy wypadków, ale redukują również liczbę fałszywych alarmów i to nawet o 90%. Każdy niepotrzebny alert usypia czujność osób dbających o ochronę, a to może prowadzić do przeoczenia groźnych zdarzeń, kiedy faktycznie one nastąpią. Jedną z głównych zalet wdrożenia nowoczesnych systemów monitoringu jest możliwość przeprowadzenia w kilka sekund analizy tego, co człowiekowi zajęłoby wiele godzin

Piotr Bettin, menedżer ds. rozwoju biznesu inteligentnych systemów wideo w firmie Konica Minolta

Wielu osobom mogą przyjść na myśl informacje, o których w ostatnich tygodniach bardzo głośno dotyczących rządu Chińskiego oraz tzw. “Social Credit System”. Skojarzenie nie jest przypadkowe, gdyż na bardzo podobnej zasadzie inteligentnego monitoringu będzie działać w/w system. W implementacji inteligentnych systemów należy być bardzo ostrożnym oraz pamiętać o odpowiedniej podstawie prawnej by nasze dane były w pełni bezpieczne. 

Źródła:

  1. Video Analytics Market – Global Forecast to 2023
  2. https://www.straz.gov.pl/panstwowa_straz_pozarna/2017
  3. http://www.iihs.org/iihs/topics/t/red-light-running/qanda
Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez